اسپرسوساز بیگ دریم آسکاسو

اسپرسوساز آسکاسو مدل بیگ دریم یکی از شاخص‌ترین طراحی‌های این کمپانی اسپانیایی به حساب می‌آید که در آن، از امکانات و قابلیت‌های پیشرفته‌ی آسکاسو از جمله بویلرهای فولادی استفاده شده است. در این یادداشت نگاهی خواهیم انداخت به بعضی از ویژگی‌های آسکاسو بیگ دریم.

از اختراع نخستین دستگاه‌های اسپرسوساز بیش از یک‌صد سال می‌گذرد. با این‌حال در طی این بیش از یک قرن، موادی که برای ساخت قطعات ماشین‌های حرفه‌ای اسپرسو به‌کار می‌رود، تغییر چندانی نکرده است. با آن‌که در این سال‌ها، صنعت ماشین‌های اسپرسو از منظر طراحی، مواد تشکیل‌دهنده بدنه‌ی بیرونی و نیز تجهیزات الکترونیکی به شیوه‌ای بنیادین متحول شده، اما در ساخت قطعات داخلی همچنان از موادی چون مس و برنج استفاده می‌شود. با این‌حال اگر بخواهیم فاکتورهای تعیین‌کننده‌ای چون ثبات دمایی، بهینگی مصرف انرژی، مقاومت مکانیکی و آهک‌زدگی را در یک اسپرسوساز لحاظ کنیم، استفاده از فلزاتی چون مس و برنج ما را چندان به هدف‌مان نزدیک نمی‌کند. به همین علت بوده که تیم تحقق و توسعه کمپانی معظم آسکاسو پس از چهار سال مطالعه، تصمیم گرفته که در طراحی بویلرها و سایر قطعات فلزی دستگاه، از یکی از بهترین فلزات حال حاضر دنیا یعنی فولاد ضدزنگ ۳۱۶ استفاده کند تا تحولی در تاریخ یک‌صد ساله‌ی صنعت ماشین‌های اسپرسوساز دست بزند.

بیگ دریم تنها اسپرسوساز ۱۰۰٪ فولادی در دنیا

آسکاسو مدل بیگ دریم با به‌کارگیری بویلر ۹کیلویی تمام‌فولادی، گام مهمی برداشته در حفظ ثبات و دقت دمایی آب عصاره‌گیری و بخار. جنس فلزی که بویلر از آن ساخته شده، تاثیر قابل‌ملاحظه‌ای بر حفظ ثبات دمایی دارد و آسکاسو از بین تمام انتخاب‌های موجود، سراغ فولاد ضدزنگ رفته که بالاترین ثبات دمایی را ارائه می‌دهد. اما به‌کارگیری فولاد ضدزنگ تنها به بویلر خلاصه نشده است؛ آسکاسو حتا المنت‌ها و پمپ‌های روتاری مدل بیگ دریم را هم از فولاد زنگ‌نزن ساخته تا افت دمایی را در تمامی اتصالات و جریان حرکت آب به حداقل ممکن برساند.

به‌کارگیری بویلرهای فولادی در اسپرسوسازهای آسکاسو نه تنها ثبات و دقت دمایی را به ارمغان می‌آورد، بلکه مانع از تشکیل آهک درون بویلر می‌شود؛ و این یعنی نظافت و نگه‌داری بویلر به مراتب در مقایسه با بویلرهای مسی راحت‌تر شده است.
فولاد ضدزنگ ۳۱۶ در صنایع مهمی چون تجهیزات جراحی، صنایع غذایی (در حوزه‌ی بسته‌بندی)، دارویی، هوانوردی و لوله‌کشی آب شُرب کاربرد فراوانی دارد. حالا آسکاسو این فلز فوق‌العاده را با قابلیت‌هایی چون مقاومت در برابر خوردگی، شکل‌پذیری مطلوب و نیز استحکام در دماهای بالا، در ساخت قطعات و بویلرهای اسپرسوسازهای خود از جمله بیگ دریم به کار گرفته است.

 

مولتی بویلر بیگ دریم

مولتی بویلر بیگ دریم

 

سیستم مالتی‌بویلر بیگ دریم آسکاسو
در فناوری مالتی‌بویلر، گروپ‌ها و بویلر بخار به‌طور کامل مستقل از یکدیگر عمل می‌کنند. بدین ترتیب که گروپ و بویلرها سیستم حرارتی مستقل خودشان را دارند و به همین علت، هم از منظر ایمنی دستگاه و هم کنترل الکترونیکی حرارتی به بهترین شیوه‌ی ممکن عمل می‌کنند. در دستگاه بیگ دریم آسکاسو شما به راحتی می‌توانید هر گروپ را مستقلا خاموش یا روشن کنید. بدین ترتیب می‌توانید صرفه‌جویی قابل‌توجهی در مصرف انرژی داشته باشید.

قابلیت پیش‌عصاره‌گیری بیگ دریم: تضمین‌کننده‌‌ی عصاره‌گیری یکنواخت
در بیگ دریم به دو روش استاندارد و نرم می‌توان پیش‌عصاره‌گیری را انجام داد. باریستاهای حرفه‌ای می‌دانند که همان مقدار کمی آب که با فشار مشخصی پیش از آغاز عصاره‌گیری، به کیک قهوه درون پورتافیلتر تزریق می‌شود، چه تاثیری بر عصاره‌گیری یک‌دست و یکنواخت خواهد داشت؛ بدین ترتیب که باعث می‌شود ذرات ریز قهوه با کمی جابه‌جایی درون سبد پورتافیلتر، درست سر جای خود بنشینند تا در زمان عصاره‌گیری اصلی، آب یکنواخت از میان ریزسابه‌های قهوه عبور کند و اسپرسویی بی‌نقص تحویل دهد. و این درست همان ویژگی‌ای است که در آسکاسو مدل بیگ دریم ارائه شده است.